U Osijeku održana konferencija Hrvatski kvalifikacijski okvir, ishodi učenja i potrebe tržišta rada – neprijatelji ili saveznici
19. 04. 2016.
Konferencija je održana u okviru realizacije ciljeva Strategije Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku 2011.-2020. čiji su zadaci usmjereni na prilagodbu upisnih kvota potrebama tržišta rada (u suradnji s gospodarstvom, javnim sektorom i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje), te posebno na identificiranje i primjenu vještina i znanja kojima diplomirani studenti trebaju raspolagati za uspješno uključivanje na tržište rada, odnosno fleksibilizaciju obrazovnih procesa. Gospodarska kriza koja je Europsku uniju i cijeli svijet pogodila 2008.godine intenzivirala je rasprave o nužnosti stvaranja uvjeta koji će pospješiti adaptabilnost, produktivnost i brzu prilagodbu radne snage potrebama tržišta rada. U tom smislu Hrvatski kvalifikacijski okvir kao instrument uređenja kvalifikacija na svim razinama obrazovanja kroz standarde kvalifikacija, temeljene na ishodima učenja i usklađene s potrebama tržišta rada, kao i povezivanje razina kvalifikacija u Republici Hrvatskoj s razinama kvalifikacija Europskoga kvalifikacijskog okvira i Kvalifikacijskog okvira Europskoga prostora visokog obrazovanja dobiva na sve većoj praktičnoj važnosti.
Konferenciju je otvorio izv.prof.dr.sc. Mario Vinković, prorektor za nastavu i studente koji je u ime uprave Sveučilišta pozdravio sudionike konferencije.
Konferencija je započela izlaganjem mr.sc. Ninoslava Šćukaneca, izvršnog direktora Instituta za razvoj obrazovanja i Nine Vranešević Marinić, pomoćnice izvršnog direktorapod nazivom Kako Hrvatski kvalifikacijski okvir uspostavlja vezu između standarda zanimanja, standarda kvalifikacija i studijskih programa? s naglaskom na način povezivanja politike obrazovanja s politikom zapošljavanja. Prikazana je veza između standarda zanimanja, standarda kvalifikacija i ishoda učenja studijskih programa. Predavanjem je obuhvaćen kronološki tijek upisa standarda zanimanja i standarda kvalifikacija u Registar HKO.
Mr.sc. Želimir Kramarić, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za međunarodne i europske poslove u okviru predavanja Dualno obrazovanje – ostvarenje veze gospodarstva i obrazovanja iznio je očekivanja gospodarstva od Hrvatskog kvalifikacijskog okvira u pogledu kompetencija završenih studenata – kvalifikacije utemeljene na stvarnim i budućim potrebama gospodarstva, snažnije sudjelovanje u promjenama i kreiranju novih kvalifikacija.
Irena Bačelić, načelnica Sektora za analitiku tržišta rada Ministarstva rada i mirovinskog sustava kroz predavanje Uloga Ministarstva rada i mirovinskog sustava u provedbi Hrvatskog kvalifikacijskog okvira upoznala je sudionike konferencije s mrežnim portalom koji sadrži relevantne podatke o sektoru zanimanja i obrazovnim programima koji mu pripadaju (podaci o broju zaposlenih i nezaposlenih, upisanih u obrazovne profile određenog sektora, prema županijama, dobi i spolu i slično).
Prof.dr.sc. Igor Radeka, predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja u okviru svog predavanja Hrvatski kvalifikacijski okvir i socijalni dijalog naglasio je da razvoj sustava visokog obrazovanja ovisi prvenstveno o kvaliteti i nositeljima procesa obrazovanja.
Jure Biloglav, viši stručni savjetnik u Odjelu za Hrvatski kvalifikacijski okvir Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta predstavio je zakonodavni okvir vezano za provedbu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira – zakon i pravilnik te ulogu i rad Nacionalnog vijeća za razvoj ljudskih potencijala i sektorskih vijeća kao savjetodavnih i stručnih tijela koja skrbe o razvoju ljudskih potencijala u skladu s potrebama tržišta rada unutar pojedinih sektora. Posebno je istaknuo činjenicu da je pri donošenju Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru sudjelovao veliki broj aktivnih sudionika.
Emita Bogdan, predstavnica Agencije za znanost i visoko obrazovanje održala je predavanje pod naslovom Vanjsko osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju u svjetlu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira. U okviru predavanja istaknula je da se visoka učilišta razlikuju obzirom na stupanj implementacije ishoda učenja. U najvećoj mjeri ishodi su definirani na razini studijskih programa, ali ne i na razini pojedinih predmeta ili modula. Upozorila je i na činjenicu da visoka učilišta slabo uključuju dionike i izradu novih i reviziju postojećih studijskih programa.
Maja Jukić, ravnateljica Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje u okviru predavanja Uloga i usklađivanje djelatnosti Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje sa zakonskim okvirom Hrvatskog kvalifikacijskog okvira predstavila je HKO kao instrument za dostizanje nove vrijednosti u obrazovanju obzirom da povezuje tržište rada s provedbom obrazovnih programa te vrednovanjem ishoda učenja. Kao značajku istaknula je da HKO potiče na suradnju i sinergijsko djelovanje različitih stručnjaka iz različitih institucija i poduzeća.
Ivan Sarić, pravni savjetnik Regionalnog ureda Osijek Hrvatske udruge poslodavaca održao je predavanje Obrazovanje i gospodarstvo – (ne)partnerstvo na tržištu rada. U svom izlaganju istaknuo je značaj uključivanja poslodavaca u planiranju i kreiranju studijskih programa te njihovom oblikovanju u skladu sa potrebama tržišta rada. Naveo je i primjere dobre prakse kao što su suradnja sa Ekonomskim fakultetom u Osijeku u realizaciji studentskih praksi, suradnju na projektu A.C.T.I.V.E., kao i suradnju sa Pravnim fakultetom Osijek.
Željko Bugarić, predstojnik Regionalnog ureda Osijek, Hrvatski zavod za zapošljavanje, održao je predavanje na temu Visokoobrazovni kadar na tržištu rada. U svojoj prezentaciji govorio je o situaciji na tržištu rada, deficitarnim i suficitarnim zanimanjima i potrebi usuglašavanja obrazovnih upisnih politika sa potrebama tržišta rada. Posebno se osvrnuo na potražnju visokoobrazovane radne snage na tržištu rada.
U drugom dijelu konferencije predstavljeni su projekti Sveučilišta koji se financiraju u okviru Europskog socijalnog fonda - Operativnog programa „Razvoj ljudskih potencijala 2007. - 2013.“ Riječ je o ugovorima o provođenju projekata koje su na natječaj MZOS-a Unapređivanje kvalitete u visokom obrazovanju uz primjenu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira prijavile sastavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, kako voditelji ili partneri, s ciljem izrade standarda zanimanja i kvalifikacija te modernizaciju i/ili izradu novih studijskih programa temeljenih na ishodima učenja u skladu s potrebama tržišta rada.
Drugi dio konferencije započeo je izlaganjem izv.prof.dr.sc. Sanje Lončar-Vicković, pročelnice Centra za unaprjeđenje i osiguranje kvalitete visokog obrazovanja Sveučilišta u Osijeku pod nazivom Strategije i trendovi razvoja europskog prostora visokog obrazovanja.Predavačica je prikazala izazove s kojima se zadnjih nekoliko godina suočavala europska akademska i znanstvena zajednice u procesu globalizacije i internacionalizacije. Također, istaknula je značaj partnerskog odnosa studenata, poslodavaca i nastavnika u kreiranju kvalitetnih i društveno odgovornih studijskih programa.
Izv.prof.dr.sc. Sunčica ObermanPeterka, Ekonomski fakultet Osijek iznijela je iskustva ekonomskih fakulteta u projektu Usvajanje načela HKO u visokoobrazovnim institucijama u polju ekonomija – ECONQUAL.
![]() | Cilj projekta je unaprjeđenje kvalitete visokog obrazovanje ekonomista kroz razvoj standarda kvalifikacija u polju ekonomije te unapređenje studijskih programa uz razvoj i korištenje modernih metoda učenja i poučavanja. Ostvarenje specifičnih ciljeva projekta temeljit će se na preporukama najbolje svjetske i europske prakse i načelima HKO-a, a rezultirat će pripremljenom dokumentacijom za upis standarda kvalifikacija u Registar Hrvatskog kvalifikacijskog okvira. |
Doc.dr.sc. Jelena Legčević i dr.sc. Barbara Herceg-Pakšić, Pravni fakultet Osijek predstavile su rezultate istraživanja o kvaliteti pravnih studija u Republici Hrvatskoj koje je provedeno u okviru projekta Unapređivanje kvalitete obrazovanja na pravnim fakultetima osječkog, riječkog i splitskog sveučilišta – IURISPRUDENTIA.
![]() | Cilj projekta je izrada standarda kvalifikacija za integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij i za stručni upravni studij, izrada standarda zanimanja, te unapređenje studijskih programa fakulteta-partnera. Nastavno osoblje unaprijediti će svoje kompetencije ivještine potrebne za primjenu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira, dok će analitičku podlogu za sve aktivnosti partneri osigurati provedbomaktivnosti koje će uključiti ciljne skupine - nastavno osoblje, studente i poslodavce, te relevantne dionike. |
Prof.dr.sc. Zvonko Antunović, Poljoprivredni fakultet Osijek održao je predavanje Preddiplomski studij poljoprivrede i kontekstu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira i unapređenje kvalitete kojim je predstavio je projekt Unaprjeđenje kvalitete i primjena Hrvatskog kvalifikacijskog okvira u preddiplomskim sveučilišnim studijima poljoprivrede - HKOagro.
![]() | Ciljevi projekta su izrada standarda zanimanja i standarda kvalifikacija za prvostupnike sveučilišnih preddiplomskih studija polja poljoprivrede i upis standarda u Registar Hrvatskog kvalifikacijskog okvira, izrada novog preddiplomskog studija Poljoprivrede na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku i unaprjeđenje nastavničkih kompetencija i primjena kompetencijskog pristupa koji u središte stavlja studente. |
Izv.prof.dr.sc. Zlata Dolaček-Alduk predstavila je ciljeve, aktivnosti i dosadašnje rezultate projekta Razvoj i primjena Hrvatskog kvalifikacijskog okvira u području visokog obrazovanja građevinskih inženjera - OKVIRhr.
![]() | Cilj projekta je uskladiti studije građevinarstva s novim potrebama i standardima kvalifikacija za postizanje društveno prihvatljive razine znanja – novima alatima, novim modelima obrazovanja usklađenih sa strateškim i razvojnim ciljevima te potrebama tržišta rada. Specifični ciljevi projekta su razvoj standarda kvalifikacija na preddiplomski sveučilišni studij građevinarstva i diplomski sveučilišni studij građevinarstva, razvoj studijskih programa temeljenih na ishodima učenja i unaprjeđenje nastavničkih kompetencija u procesu prijenosa znanja kroz obrazovanje nastavnika za nove vidove učenja. |
Doc.dr.sc. Berislav Marković, Odjel za kemiju predstavio je projekt Razvoj modernih studijskih programa za izobrazbu nastavnika informatike, tehnike, biologije, kemije, fizike i matematike na temeljima razvoja Hrvatskog kvalifikacijskog okvira – STEMp.
![]() | Opći cilj projekta je doprinos daljnjem provođenju Hrvatskog kvalifikacijskog okvira u sektoru obrazovanja profesora. Razvit će se prijedlog standarda zanimanja i prijedlog standarda kvalifikacija za nastavnike informatike, fizike, tehnike, biologije, kemije, matematike te će se, na taj način, modernizirati studijski programi za izobrazbu profesora prethodno navedenih područja, i to na temeljima Hrvatskog kvalifikacijskog okvira razradom ishoda učenja.Specifični ciljevi projekta su razvoj 6 standarda zanimanja, 6 standarda kvalifikacija te 10 studijskih programa/kurikuluma temeljenih na ishodima učenja. |
Konferenciju je prigodnim riječima zatvorio prorektor Mario Vinković, zahvalio predavačima i sudionicima i poželio svim djelatnicima Sveučilišta uspješan rad u području implementacije Hrvatskog kvalifikacijskog okvira u visoko obrazovanje na osječkom Sveučilištu.

